VALİ ALİ HAMZA PEHLİVAN BAŞKANLIĞINDA İL KOORDİNASYON KURULU 2024 YILI II. DÖNEM TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Vali Ali Hamza Pehlivan başkanlığında, Mersin  genelinde devam eden ve planlanan kamu yatırımlarını değerlendirmek, projelerin etkin ve verimli bir şekilde hayata geçmesini sağlamak için kurumlar arası gerekli iş birliği ve koordinasyonu sağlamak maksadıyla yılda 4 kez düzenlenen İl Koordinasyon Kurulu 2024 yılı II. dönem toplantısı gerçekleştirildi.

VALİ ALİ HAMZA PEHLİVAN BAŞKANLIĞINDA İL KOORDİNASYON KURULU 2024 YILI II. DÖNEM TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Vali Ali Hamza Pehlivan başkanlığında, Mersin  genelinde devam eden ve planlanan kamu yatırımlarını değerlendirmek, projelerin etkin ve verimli bir şekilde hayata geçmesini sağlamak için kurumlar arası gerekli iş birliği ve koordinasyonu sağlamak maksadıyla yılda 4 kez düzenlenen İl Koordinasyon Kurulu 2024 yılı II. dönem toplantısı gerçekleştirildi.

Vali Pehlivan, toplantıda yaptığı konuşmada; ‘İl Koordinasyon Kurulunun 2024 yılı II. dönem toplantısını gerçekleştiriyoruz.

İlimizde yürütülmekte olan 516 projenin toplam tutarı 159 milyar 285 milyon 792 bin TL, 2024 yılı ödeneği 21 milyar 589 milyon 888 bin TL, 2024 yılı harcaması 3 milyar 946 milyon 949 bin TL, 2024 yılı nakdi gerçekleşme oranı % 18,28’dir.

Projelerin 132’si tarım sektöründe, 102’si eğitim sektöründe, 57’si ulaştırma-haberleşme sektöründe, 25’i turizm sektöründe, 24’ü enerji sektöründe, 16’sı sağlık sektöründe, 8’i imalat sektöründe, 1’i konut sektöründe ve 151’i de diğer kamu hizmetleri sektöründedir.

Gerçekleşme durumlarına bakıldığında ise programda yer alan toplam 516 işin 31’i hayata geçirilmiş, 350’si devam etmekte, 77’si ihale aşamasında ve 58’inde de hazırlık çalışmaları devam etmektedir.

Mersin'in her alanda daha da kalkınmasına ve gelişmesine katkı sağlayacak bu projeler ve bu projeler kapsamındaki işler, devletimizin, bakanlıklarımızın yatırım programları kapsamında devam etmektedir. Kamu yatırımlarının en etkin şekilde  gerçekleştirilmesi konusunda gerekli takibi sürdüreceğiz.

Bu projelerin İlimizde hayata geçirilmesi konusunda sağlamış oldukları desteklerden dolayı Sayın Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere bütün Bakanlıklarımıza, devletimizin ilgili kurum ve kuruluşlarına Mersin İlimiz adına şükranlarımızı sunuyorum.

Tüm kamu hizmetlerinde olduğu gibi kamu yatırımlarının hayata geçirilmesi konusunda da etkin, verimli ve rasyonel bir anlayışla çalışmak, temel prensibimiz, temel yaklaşımımızdır. Yatırımlardan beklenen neticelerin alınabilmesi açısından ilgili kurum ve kuruluşların koordinasyon ve iş birliği içerisinde çalışmaları gerekmektedir. Bu bağlamda toplantılarımızda özellikle koordinasyon gerektiren sorun, ihtiyaç ve hususların, taleplerin gündeme getirilmesi ve çözüm üretilmesi büyük önem taşımaktadır. Bütün yatırımlarımız Mersinimize, Mersinli hemşerilerimize hayırlı olsun.“dedi.

Katılımcılara iştiraklerinden dolayı teşekkür eden Vali Pehlivan, toplantının İlimiz için hayırlara vesile olmasını temenni etti.
 
Vali Ali Hamza Pehlivan başkanlığındaki İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı, yatırımcı kurum ve kuruluşların bölge ve İl müdürleri tarafından devam eden projelerle ilgili sunum yapılması, koordinasyonu gerektiren hususların değerlendirilmesi ve soruların cevaplandırılmasının ardından sona erdi.
 
Valilik toplantı salonunda yapılan toplantıya; Kaymakamlar, Belediyelerin ve Üniversitelerin temsilcileri, yatırımcı kurum ve kuruluşların bölge ve il müdürleri, meslek odaları ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.

 

GÜNDEM

GENEL