ÖĞRETMENLER 81 İLDE EYLEM YAPTI: OKULDA ÖLMEK İSTEMİYORUZ

İstanbul'da okul müdür İbrahim Oktugan’ın öğrencisi tarafından öldürülmesini protesto eden öğretmenler Türkiye çapında iş bıraktı ve protesto gösterileri düzenledi. Eğitimde şiddetin son bulmasını ve mesleklerinin itibarsızlaştırılmamasını isteyen eğitim emekçileri Mersin’de İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün önünde eylem yaparak, okulda şiddetin önlenmesi için yasa çıkarılması talebini bir kez daha dillendirdi.

Öğretmenler 81 ilde eylem yaptı: Okulda ölmek istemiyoruz

Türkiye’nin dört bir yanında iş bırakarak İstanbul’da  özel bir okul müdürünün, okuldan atılan yabancı uyruklu bir öğrenci tarafından silahla vurularak öldürülmesi eğitim sendikalarının eylemlerine neden oldu. 

İş bırakarak, eğitimde şiddetin son bulmasını ve mesleklerinin itibarsızlaştırılmamasını isteyen eğitim emekçileri iş bırakıp, siyah giyinerek saldırıyı protesto etti.

Eğitim sendikaları Mersin'de İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde ayrı ayrı eylemdeydi. Bazı öğretmenler eğitimde şiddeti protesto etmek için kanlı önlükler giydi.

Ayrıca Mersin'de İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün önünde toplanan eğitimciler pankartlar, afişler ve sloganlarla iktidara seslendi.

 Milli Eğitim önünde ki eylemde; Eğitim İş Sendikası Mersin Şubesi, Eğitim Sen Sendikası Mersin Şubesi ve Türk Eğitim Sen Sendikası Mersin Şubesi üyeleri, eğitimde şiddete karşı yasal düzenleme istedi.

Eğitim İş Sendikası Mersin Şube Başkanı Yakup Tekin, “Özel ya da devlet okulu ayırmaksızın, tüm okulların güvenliği derhal sağlanmalıdır ,Can korkusuyla eğitim olmaz; yaşamak istiyoruz!” " dedi.

Eğitim Sen Şube Mersin Başkanı Mahmut Sümbül de sendikaların ortak eylem yapamamasını eleştirdi. Sümbül, “Bu ülkede okulda öğretmen öldürüldü. Söz bitti. Cinayetin arkasındaki zihniyet, bizleri ötekileştiren, her fırsatta tehdit ederek hedef haline getiren, mesleğimizin itibarını ayaklar altına alanlardır ,Artık yeter! Can korkusuyla çalışmak istemiyoruz! Can güvenliğimiz sağlansın, gerekli tedbirler alınsın!" diye konuştu.

Türk Eğitim Sen Mersin Şube Başkanı Metin Ercan ise “Eğitimde Şiddet Yasası çıkarılsın!” diyerek, “Öğretmenlere verdiğimiz değer çocuklarımızın geleceğine yönelik verdiğimiz kıymettir. Bu bilinçle hareket etmek milli bir ödevdir!” çağrısı yaptı.

GÜNDEM

GENEL