DOĞANIN EL DEĞMEMİŞ MİRASI YERKÖPRÜ ŞELALESİ... GÜZELLİĞİYLE HAYRAN BIRAKIYOR

Mersin’in Mut ilçesindeki Yerköprü Şelalesi, zengin bitki örtüsü, kulağa müzik gibi gelen kuş cıvıltıları ve vadiye kattığı eşsiz görüntüsüyle ziyaretçilerini hayran bırakıyor.

DOĞANIN EL DEĞMEMİŞ MİRASI YERKÖPRÜ ŞELALESİ... GÜZELLİĞİYLE HAYRAN BIRAKIYOR

Mersin'de Mut ilçe merkezine 35 kilometre uzaklığındaki Yerköprü Şelalesi, zengin bitki örtüsü, masmavi suyu ve ağaçlarının arasından gelen kuş sesleriyle ziyaretçilerini bambaşka bir dünyaya götürüyor.

Türkiye’nin önemli doğal güzelliklerinden Ermenek Çayı üzerinde bulunan Yerköprü Şelalesi; kendine özgü ekosistemi, Gezende Kanyonu’nun doğal yapısı ve manzarasıyla yerli ve yabancı turistlerin gözde mekanlarından biri olarak öne çıkıyor.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünce "tabiat anıtı" olarak tescillenen "Yerköprü Şelalesi"nin bulunduğu bölge, yürüyüş parkuru, köprüler, merdivenler, dinlenme alanları ve seyir teraslarıyla, ziyaretçilere farklı bir gezi deneyimi sunuyor.

Göksu Nehri’ni besleyen Ermenek Çayı’nın uzun yıllardır topraktaki aşındırma etkisi sonucu oluşan Yerköprü Şelalesi’nin suyu, 30 metre yükseklikten inerek akıyor.

Ziyaretçiler, suyun karşısında ve üstünde bulunan iki ayrı seyir terasından da şelalenin etkileyici yolculuğunu izleyebiliyor.

GÜNDEM

GENEL