ARTIK BU İLAÇLAR DA AİLE HEKİMİNDEN ALINABİLECEK! 2 MİLYON VATANDAŞI İLGİLENDİRİYOR

Aile hekimlerinin reçete edebildiği ilaçların sayısını artıran düzenleme yolda. Yeni ilaç düzenlemesinden yaklaşık 2 milyon vatandaşın yararlanacağı değerlendiriliyor. Düzenlemenin detaylarıyla ilgili açıklama geldi.

Artık bu ilaçlar da aile hekiminden alınabilecek! 2 milyon vatandaşı ilgilendiriyor

Kronik Hepatit BHepatit Ddiyabet ve kardiyoloji ilaçları aile hekimlerince reçete edilebilecek. İlgili sağlık raporu olan hastaların söz konusu ilaçları aile hekimlerinden alınmasının önü açıldı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan "Hastanelerdeki yoğunluğu azaltmak, raporlu hastalarımızın işini kolaylaştırmak için aile hekimlerinin reçete edebildiği ilaçların sayısını artıran yeni bir düzenleme yapıyoruz. 2 milyon vatandaşımız yeni ilaç düzenlemesinden faydalanacak." açıklamasını yaptı.

 

Vatandaşların, raporlu ilaçlarının bir kısmını hastanelere giderek ilgili doktora yazdırmak zorunda olduklarını belirten Işıkhan, şöyle devam etti:

"Hastanelerdeki yoğunluğu azaltmak, raporlu hastalarımızın işini kolaylaştırmak için aile hekimlerinin reçete edebildiği ilaçların sayısını artıran yeni bir düzenleme yapıyoruz. Yaklaşık 2 milyon vatandaşımızın faydalanabileceği kronik Hepatit B ve D tedavisinde, diyabet tedavisinde, kardiyoloji alanında kullanılan ilaçların ilgili sağlık raporlu hastalarımızca hastanelerde sıra beklemeden aile hekimlerine giderek yazdırabilmelerinin önünü açıyoruz. Ayrıca mevcut durumda hekimler tarafından en fazla 3 aylık ilaç reçete edilebiliyorken yeni düzenlemeyle raporu düzenleyen hekim tarafından bir yıla kadar reçete edilebilecek ve hastalarımız tekrar hekime başvurmaya gerek kalmadan ilaçlarını bu süre zarfında 3'er aylık dozda sözleşmeli eczanelerden temin edebilecekler."

GÜNDEM

GENEL