'7. ULUSLARARASI ADANA LEZZET FESTİVALİ’ BAŞLADI

Adana’da 7.’si düzenlenen ‘Uluslararası Adana Lezzet Festivali’ başladı. Esnaf festivalden memnun olurken festivalin mangal ateşi kent protokolü tarafından yakıldı. Festival alanından gökyüzüne yayılan kebap dumanları da dron ile görüntülendi.

'7. Uluslararası Adana Lezzet Festivali’ başladı

Adana Valiliğinin ev sahipliğinde düzenlenen "7. Uluslararası Adana Lezzet Festivali"nin açılışı kapsamında mangal ateşi yakıldı.

Adana Valiliğinin ev sahipliğinde, Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyeleri ile odalar ve sivil toplum kuruluşlarının katkılarıyla düzenlenen 7. Uluslararası Adana Lezzet Festivali, Merkez Park’ta başladı.

1 milyonun üzerinde ziyaretçinin katılması hedeflenen festivalin ilk gününde binlerce kişi Adana lezzetlerine akın etti.

Adana Valisi Yavuz Selim Köşger, Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, milletvekilleri, oda başkanları, destek veren kurum ve kuruluşların başkanlarının katılımıyla önce Merkez Park içerisinde kortej yapıldı. Ardından açılış konuşmalarıyla devam etti.

Festivalde konuşan Adana Valisi Yavuz Selim Köşger, kültürel çeşitliliğinin en önemli unsurlarından birinin yemek kültürü olduğunu belirtti.

Köşger,7. Uluslararası Adana Lezzet Festivali'nin, Cumhuriyet'in 100. yılına denk gelmesi ve Cumhuriyet'e ithafen yapılmasından duyduğu mutluluğu da dile getirdi.

Çukurova'nın, çeşitli medeniyetlerin kurulduğu önemli bir merkez olduğunu hatırlatan Köşger, bölgede düzenlenen festivalin de binlerce yıllık medeniyetin göstergesi olduğunu ifade etti.

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar da bir yıldır heyecanla beklenen festivalin bugün başlamasından dolayı mutlu olduğunu belirtti.

Festivalin ilk gününde yoğun katılımın yaşandığını kaydeden Karalar ise Adana’nın bir lezzet kenti olduğunu söyledi.

Konuşmaların ardından festival mangalını Adana Valisi Yavuz Selim Köşger ve Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar ile birlikte kent protokolü yaktı.

GÜNDEM

GENEL