CHP’Lİ SEÇER’İN YÜZDE 22 KIRIM YAPILDIĞINI İDDİA ETTİĞİ AKARYAKIT İHALESİNDE POMPA FİYATLARININ YÜZDE 7,2 FAZLASINA ADRESE TESLİM İHALE YAPTIĞI ORTAYA ÇIKTI… İHALE MERSİN DIŞI FİRMAYA… HEM DE 45 MİLYON KAMU ZARARIYLA!

Göreve geldiği günden bu yana adrese teslim yaptığı iddia edilen ihalelerle gündemden düşmeyen CHP’li Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in bu kez 580 milyon 853 bin 639 TL yaklaşık maliyet çıkardığı 2024 yılı akaryakıt ürünleri ve adblue alım ihalesini, Genel Sekreter Olcay Tok’un arasından su sızmadığı iddia edilen, Ankara merkezli bir firmaya kırımsız, güncel pompa fiyatlarının yüzde 7,2 fazlasıyla 625 milyon 691 bin TL tutarında bir bedelle verip yaklaşık 45 MİLYON TL’lik KAMU ZARARI oluşturduğu ortaya çıktı. İhaleyi alan firmanın MBB’den aldığı 3. ihale olduğu, belediyenin tedarikçisi olduğu tüm firmalara uzun vadeler ile ödeme yaparken ihaleyi alan bu firmaya keyfine göre erken ödeme yaptığı öğrenilirken, konuya tepki gösteren vatandaşlar Sayıştayın ihaleyi ve ödemeleri incelemesini talep etti.

CHP’Lİ SEÇER’İN YÜZDE 22 KIRIM YAPILDIĞINI İDDİA ETTİĞİ AKARYAKIT İHALESİNDE POMPA FİYATLARININ YÜZDE 7,2 FAZLASINA ADRESE TESLİM İHALE YAPTIĞI ORTAYA ÇIKTI… İHALE MERSİN DIŞI FİRMAYA… HEM DE 45 MİLYON KAMU ZARARIYLA!

CHP’li Mersin Büyükşehir Belediyesinin 2024 yılı akaryakıt ürünleri ve adblue alım ihalesi 17 Kasım 2023 tarihinde tamamlandı. İhalelerin yapılış amacı olan kamu idarelerinde alımlarda indirim sağlanarak alım yapmasını ve kamu yararını amaçlayan ihale kanunu Mersin Büyükşehir Belediyesi akaryakıt ihalesinde tersine işledi.

45 MİLYON KAMU ZARARI!

CHP’li Seçer’in, 16 milyon litre dökme motorin, 2 milyon litre taşıt tanıma motorin ve 300 bin litre kurşunsuz benzin alım işinin yapıldığı ve Mersin Büyükşehir Belediyesinin 580 milyon 853 bin 639 TL yaklaşık maliyet çıkardığı ihaleyi 625 milyon 691 bin TL tutarında bir bedelle verip, yaklaşık 45 milyon TL’lik kamu zararı oluşturduğu ortaya çıktı.

EPDK VERİLERİNE GÖRE İSE BU KAMU ZARARI 53 MİLYON!

EPDK’ya göre ise 16 milyon litre dökme motorin alım işinin yaklaşık maliyeti 501 milyon 133 bin TL iken ihaleyi alan firmanın teklifi 545 milyon 760 bin TL olurken ortaya çıkan kamu zararı 44 milyon 627 bin TL, 2 milyon litre taşıt tanıma motorin ve 300 bin litre kurşunsuz benzin alım işinin yaklaşık maliyeti 71 milyon 273 bin 500 TL iken, ihaleyi alan firmanın teklifi 79 milyon 931 bin TL olurken ortaya çıkan kamu zararı 8 milyon 657 bin 500 TL, her 2 alım için ise toplamda 53 milyon 284 bin 500 TL kamu zararı olduğu belirlendi.

DÖKME AKARYAKIT İLE ALIMIN HIRSIZLIĞA AÇIK OLDUĞU NARALARINI ATAN SEÇER, 3 YILDA ALIMLARIN YÜZDE 91’İNİ HIRSIZLIĞA AÇIK DEDİĞİ DÖKME YÖNTEMİ İLE ALMIŞ!

Öte yandan daha önce meclis kürsüsünden yolsuzlukların önüne geçmek için taşıt tanıma sistemi ile alım yapıldığını, bu şekilde teklif veren firmaların yüzde 22 gibi bir indirim yaptığını, dökme akaryakıt ile alım şeklinin kontrollü olmadığını, hem hiçbir kurumun almadığı bir indirim aldıklarını hem de hırsızlıkların önüne geçildiğini defalarca dile getiren CHP’li Seçer’in, son 3 yılda yaptığı tüm akaryakıt ihalelerinde, alımların yüzde 91’ini hırsızlığa açık olduğunu dile getirdiği dökme yöntemi ile yaptığı, iddia ettiği gibi bir indirim olmadan aldığı ortaya çıktı.

POMPA FİYATI 38 LİRA OLAN MAZOTU 41 LİRADAN ALDI!.. KIRIM OLMADIĞI GİBİ YÜZDE 7,20 FAZLA FİYATLA ALIM YAPILMIŞ!

Öte yandan dökme yöntemi maliyetlerinin düşük olması ve toptan teslim edilmesi gibi birkaç etkenden ötürü istasyonlardan alınan akaryakıtlardan çok daha uyguna mal olmasına rağmen, güncel pompa fiyatı 38 lira olan mazotu, Mersin Büyükşehir Belediyesinin 41 liradan aldığı öğrenildi. Aldıkları mazotun dökme mazot olmasına rağmen güncel pompa fiyatlarından yüzde 7,20 daha fazla olması, ve ihalede yolsuzluk mu var sorusunu bir kez daha akıllara getirdi.

İHALEYİ ALAN FİRMA İLE GENEL SEKRETER TOK ARASINDAN SU SIZMIYOR! HERKESE VADE TAKAN TOK’TAN TORPİLLİ FİRMAYA ERKEN ÖDEME!

 

2024 yılı Akaryakıt alım ihalesini kazanan Ankara merkezli firmanın Mersin Büyükşehir Belediyesi’nden aldığı 3. İhale olduğu, belediyenin tedarikçisi olduğu tüm firmalara uzun vadeler ile ödeme yaparken ihaleyi alan bu firmaya keyfine göre erken ödeme yaptığı öğrenildi. Firmanın Mersin Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Olcay Tok ile ilişkilerinin çok iyi olduğu, aralarından su sızmadığı ise gündeme bomba gibi düştü. Genel Sekreter Tok’un ihaleyi adrese teslim yaptığı ve ödemeleri keyfe keder gerçekleştirdiği iddia edilirken, konuya tepki gösteren vatandaşlar Sayıştayın ihaleyi ve ödemeleri incelemesini talep etti.

İHALEYİ ALAN FİRMANIN BİR MUHASEBECİSİ OLMADIKLARI KALDI!..

Daha önce yaklaşık maliyetin üzerine çıkan neredeyse bütün ihaleleri iptal eden Mersin Büyükşehir Belediyesi, 580 milyon 853 bin 639 TL yaklaşık maliyet çıkardığı ihaleyi 625 milyon 691 bin TL tutarında bir bedelle verip, 45 milyon TL’lik kamu zararı oluşturduğu yetmezmiş gibi bu ihalede istekli firmayı da adeta koruma kalkanı altına aldığı, malı alan taraftan çok satan taraf gibi firma haklarını korumaya çalıştığı gözlemlendi. İhalenin kesinleşen kararında yapılan açıklamada; isteklinin finansmanın düşünülerek, vade maliyetinin yüklenicide oluşturacağı zorluklara kadar el atılması, hatta piyasada ileriye dönük döviz kurunu hesaplanarak, düşüşte olan petrol fiyatlarının yükseleceğinin öngörülmesi, hem de bankacılık sektörüne el atılarak faizlerin yükseleceğini hesaplaması ise “Birde muhasebeciliğini yapsaymış tam olurmuş” yorumlarını beraberinde getirirken, bu kadarına da pes dedirtti.

 

Kaynak: Mobil Haberci

GÜNDEM

GENEL