TİCARET BAKANLIĞINDAN RAMAZAN AYI ÖNCESİ 10 İLDE MARKET DENETİMİ

Ticaret Bakanlığın ramazan ayı öncesi aralarında Mersin’inde olduğu 10 ilde market denetimi gerçekleştirdi. Bakanlık, yaklaşan ramazan ayı dolayısıyla marketlerde eş zamanlı fahiş fiyat ve etiket denetimi yaptı.

Ticaret Bakanlığından ramazan ayı öncesi 10 ilde market denetimi

Ticaret Bakanlığı ekipleri, yaklaşan ramazan ayı öncesinde aralarında Mersin, Ankara, İstanbul, İzmir ve Adana'nın da bulunduğu 10 ildeki marketlerde temel gıda ve ihtiyaç ürünlerine yönelik fahiş fiyat ile etiket denetimi gerçekleştirdi.

Düzenli olarak market denetimlerini sürdüren Bakanlık, yaklaşan ramazan ayı dolayısıyla bu denetimlerini sıklaştırdı.

Bu kapsamda Bakanlık ekiplerince Ankara, İstanbul, Adana, Mersin, Bursa, Antalya, Konya, İzmir, Kocaeli ve Kayseri'deki marketlerde eş zamanlı fahiş fiyat ve etiket denetimi yapıldı.

Ekipler, özellikle temel gıda ve temel ihtiyaç ürünlerine yönelik etiketleri inceledi. Denetimlerde, ürünlerde fahiş fiyat olup olmadığına, ürünün etiket fiyatı ile kasa fiyatı arasında fark bulunup bulunmadığına, etiketlerdeki ürün fiyatının son değişim tarihi ile önceki fiyatı gibi bilgilere bakıldı.

Meyve ve sebze reyonunda da ürünlerin menşei ve geliş fiyat bilgisi Hal Kayıt Sistemi (HKS) üzerinden kontrol edildi.

Mersin Ticaret İl Müdürü Ferhat Sümer de kent genelinde market denetimlerinin aralıksız sürdüğünü söyledi.

Tespit ve inceleme sonuçlarının tutanakla kayıt altına alındığını aktaran Sümer, "Fiyat etiketlerinde yer verilen göstermelik, aldatıcı ve yanıltıcı indirimlerin neden olduğu tüketici mağduriyetiyle mücadelemize devam ediyoruz. Hem masada hem de sahada, yaklaşan ramazan ayı öncesi gerçekleştirdiğimiz yoğun denetimlerimiz sürüyor." ifadelerini kullandı.

GÜNDEM

GENEL