İYİ PARTİLİ KOCAMAZ: ”KURULACAK OLAN BU FONDAN AİLELERE VE GENÇLERE HER HANGİ BİR PAY ÇIKMAZ!”

İYİ Parti Mersin Milletvekili Burhanettin Kocamaz, Mersin ve ülkedeki genel sorunlar konusunda meclise verdiği soru önergeleriyle dikkat çekiyor. Kocamaz, son olarak yeni evlenecek çiftlere seçim öncesi söz verilen faizsiz 150 bin lira evlilik kredisi uygulamasının bugüne kadar hangi gerekçelerle ve niçin başlatılamadığını sordu.

İYİ PARTİLİ KOCAMAZ: ”KURULACAK OLAN BU FONDAN AİLELERE VE GENÇLERE HER HANGİ BİR PAY ÇIKMAZ!”

İYİ Parti Mersin Milletvekili Burhanettin Kocamaz, Mersin ve ülkedeki genel sorunlar konusunda meclise verdiği soru önergeleriyle dikkat çekiyor. Kocamaz, son olarak yeni evlenecek çiftlere seçim öncesi söz verilen faizsiz 150 bin lira evlilik kredisi uygulamasının bugüne kadar hangi gerekçelerle ve niçin başlatılamadığını sordu.

AKP tarafından sunulan ve Meclis Genel Kurulu’nda görüşülen “Aile ve Gençlik Fonu Kurulması Hakkında Dair Kanun Teklifi”ne ilişkin İYİ Parti Grubu adına söz alan Mersin Milletvekili Burhanettin Kocamaz, iktidara yönelik eleştirilerini dile getirdi.

“HÜKÜMET, FON KONUSUNDA ZATEN BİZE GÖRE “SABIKALI” DURUMDADIR”

Aile ve Gençlik Fonu Kurulması Hakkında kanun teklifi üzerine konuşmalarını gerçekleştiren Milletvekili Kocamaz,  “Fonların doğru kullanımı konusunda sabıkalı olan iktidarı, başta yeni evlenecek gençler olmak üzere verdikleri vaatleri yerine getirmeye, aile müessesesinin devamı konusunda önemli kriter olan geçim sıkıntısının çözümü noktasında da hızlı ekonomik tedbirler üretmeye davet ediyoruz” dedi.

İYİ Parti Mersin Milletvekili Burhanettin Kocamaz, Teklif ile Aile ve Gençlik Fonu adı altında yeni bir fon kurulmakta olduğunu, fonun gelirlerinin önemli bir kısmının kamu kaynaklarından sağlanacağını ve idaresi 5 Bakan Yardımcısı tarafından yürütüleceğini belirtti  ayrıca fonun, yeni evlenecek gençlere evlilik kredisi sağlayacağını ifade etti.

“ÜLKE MAALESEF UYGULANAN BU SİSTEMLE TAM ANLAMIYLA ADETA “MUZ CUMHURİYETİ” NE DÖNÜŞMÜŞTÜR “

Milletvekili  Kocamaz “Sayın Cumhurbaşkanının evlilik kredisi vaadini 15 Ağustos 2023 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi gündemine taşımıştım. Bu konuda Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sayın Cevdet YILMAZ’ın cevaplandırması amacıyla da yazılı soru önergesi vermiştim” dedi.

Verdiği soru önergesinde ; Yeni evlenecek çiftlere seçim öncesi söz verilen faizsiz 150 bin lira evlilik kredisi uygulaması bugüne kadar hangi gerekçelerle ve niçin başlatılamamıştır? Ne zaman başlatmayı planlıyorsunuz? diye sorduğunu hatırlatan Kocamaz, “Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, soru önergemde soruyu ıskalayarak, 1 Ekim 2023 tarihinde konunun Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın görev ve yetki alanına girdiğini belirterek cevap bile vermeden adres göstermişti” şeklinde konuştu.

Kocamaz, “Devletin başı kim? Evlilik yardımı konusunda Sayın Cumhurbaşkanı söz vermedi mi?  Maliye Bakanlığı kime bağlı? Türkiye’deki bütün kurumlar Cumhurbaşkanlığı’na bağlı değil mi? Hiç kimse sorumluluk almak istemiyor.  Herkes topu bir başkasına atarak soruya cevap verdiğini, bir çözüm ürettiğini zannediyor.  Ülke maalesef uygulanan bu sistemle tam anlamıyla adeta “Muz Cumhuriyeti” ne dönüşmüştür” dedi.

“ARTAN HAYAT PAHALILIĞI KARŞISINDA AİLELER VE GENÇLER “PERİŞAN”VAZİYETTEDİR”

İktidarını eleştiren Kocamaz konuşmasında, Ekonomideki kötü gidişata bağlı olarak artan yoksulluğun ülkenin en temel ve en önemli sorunu haline geldiğini vurguladı.

Milletvekili Kocamaz, “Dört kişilik bir ailenin açlık sınırı Ekim ayında 13 bin 684 TL’ye, yoksulluk sınırı ise 44 bin 573 TL’ye yükselmiştir. Artan hayat pahalılığı karşısında aileler ve gençler “perişan” vaziyettedir. Milyonlarca aile sosyal yardımlarla yaşamaya çalışmakta, gençlerde işsizlik sorunu ile baş başa kalmış, istikbalini yurtdışında aramaya başlamıştır. 2017 yılında 3,2 milyon haneye sosyal yardım yapılırken, bu rakam 2022 yılında 4,4 milyon haneye çıkmıştır. 2021 yılında borcundan dolayı 424 bin 751’ hanenin elektriği kesilmiştir” dedi.

“GENÇLER, BU HÜKÜMET DÖNEMİNDE EVLİLİK KREDİLERİNE MUHTAÇ HALE GETİRİLMİŞTİR”

Ülkedeki evlenme oranı azalırken, boşanma sayılarının da arttığı şeklinde konuşmasını sürdüren Kocamaz, Evli çiftler arasında İlk 5 ve 10 yıl içinde boşanma sayılarının yükseldiğini, Yaşanan hayat pahalılığı ve işsizlik karşısında genç nüfusun evlense de evliliklerini yürütemez hale geldiğini belirtti.

Gençlerin başta işsizlik olmak üzere barınma, beslenme ve ulaşım konusunda sorun yaşamaya başladığını, anlatılan toz pembe tablolara rağmen bu hükümet döneminde evlilik kredilerine muhtaç hale getirildiğini iddia eden Kocamaz, “Yine Sayın Cumhurbaşkanı gençlere, "Gerçek hayattan kopmayın. Demli bir çay ve aromalı bir kahve eşliğinde yapılan karşılıklı sohbetin getirdiği sosyalleşmeyi asla ihmal etmeyin. Ülkemizi ve dünyayı gezmek için şartlarınızı zorlayın" diyerek adeta dalga geçmiştir” dedi.

“KURULACAK OLAN BU FONDAN AİLELERE VE GENÇLERE HER HANGİ BİR PAY ÇIKMAZ!”

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın 22 yılda bugüne kadar yapamadığı hizmetleri böyle bir fon bulunmadığı için mi? Yapmamıştır şeklinde konuşan Kocamaz, “Bu kürsüden açıkça söylüyorum, Kurulacak olan bu fondan ailelere ve gençlere her hangi bir pay çıkmaz! Çıksa çıksa fon yöneticilerine yeni bir huzur hakkı çıkar. Diyor” dedi.

 

 

 

 

 

 

GÜNDEM

GENEL