HALUK BOZDOĞAN: ADAYLIĞIM GASP EDİLİYOR!

CHP aday göstermeyince Memleket Partisi’ne geçen ancak adaylığı düşürülen Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan: “Adaylığım gasp ediliyor! Yüksek Seçim Kurulu’na bu çifte standart ve demokrasi ayıbına derhal müdahale etmesi için çağrıda bulunuyorum” dedi. Mersin'den aldığı bu haberle Başkan Haluk Bozdoğan, hukuki mücadelesini sürdürmek için Ankara YSK'ya başvurdu. Ancak bugün çıkan kararla YSK'da Haluk Bozdoğan'a Adaylığı düşsün dedi ve Red cevabı verdi.

Haluk Bozdoğan: Adaylığım gasp ediliyor!

CHP’li Tarsus Belediye Başkanı Haluk Bozdoğan, CHP kendisini aday göstermeyince 11 Ocak tarihinde CHP’den istifa ederek “bağımsız” olarak aday olacağını açıklamıştı. 19 Ocak’ta Memleket Partisi’ne katılan Haluk Bozdoğan, Memleket Partisi tarafından yeniden belediye başkan adayı gösterildi.

Bozdoğan’ın adaylığına dair yapılan itiraz İlçe Seçim Kurulu toplantısında karara bağlandı.

İlçe Seçim Kurulu Başkanı ve diğer iki kamu görevlisi ise Bozdoğan’ın adaylığının düşürülmemesi yönünde oy kullanıp muhalefet şerhi yazdı. Muhalif üyeler, bu nedenle Bozdoğan’ın adaylığının iptal edilemeyeceği yönünde karar verdi.

Son olarak İl Seçim Kurulu’na giden adaylık başvurusunun burada reddedilmesinin şoku yaşandı.

Adaylığı engellenen Bozdoğan, Yüksek Seçim Kurulu’nu (YSK) göreve çağırdı.

Bozdoğan konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Demokrasi yolunda ilerlerken hukuki belirsizlikler ve çifte standartlar ile karşılaşmaya devam ediyoruz. Seçim kurullarının aldığı farklı kararlar demokratik süreci baltalıyor ve adaylığım gasp ediliyor.

Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) bu çifte standart ve demokrasi ayıbına derhal müdahale etmesi için çağrıda bulunuyorum. Hukukun üstünlüğüne, demokratik ilkelerin korunmasına ve adil bir seçim sürecine olan inancımızla, YSK'nın bu duruma acil bir çözüm getireceğine inanıyorum.

Adil ve şeffaf bir seçim süreci için mücadelemizi sürdüreceğiz. Halkımızın desteğiyle, demokratik haklarımızı korumak adına kararlılıkla ilerleyeceğimizi belirtmek isteriz. Mücadelemiz Ankara’da devam edecek.” dedi.

Mersin'den aldığı bu haberle Başkan Haluk Bozdoğan, hukuki mücadelesini sürdürmek için Ankara YSK'ya başvurdu. Ancak bugün çıkan kararla YSK'da Haluk Bozdoğan'a Adaylığı düşsün dedi ve Red cevabı verdi.

Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce partisinin Tarsus Belediye Başkan adayı Haluk Bozdoğan ile Güzelbahçe ilçe adaylıklarının düşürülmesine Yüksek Seçim Kurulu (YSK) önünde tepki gösterdi.

 

GÜNDEM

GENEL