DENİZLERDE AV YASAĞI BAŞLADI

1 Eylül 2023'te başlayan 2023-2024 balıkçılık av sezonu sona erdi. Denizlerdeki av yasağı, endüstriyel avcılık yapan balıkçı gemilerini kapsayacak. Kıyı balıkçılığı yapan küçük ölçekli balıkçılar, yasaktan muaf olacak.

Denizlerde av yasağı başladı

Balıkçılık av sezonu sona erdi. Endüstriyel avcılık yapan balıkçı gemilerini kapsayan 4,5 aylık av yasağı döneminde, ekonomik faaliyetine devam etmek isteyen balıkçılar için bazı şartlar getirildi.

Buna göre, Tarım ve Orman Bakanlığı'ndan izin alınarak, kara suları dışındaki uluslararası sularda gırgır ve trol yöntemiyle avcılık yapılabilecek. Kıyı balıkçılığı yapan küçük ölçekli balıkçılar ise yasaktan muaf olacak. Avcılık yapmayı sürdürebilecek.

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı'nın verdiği bilgiye göre, sezon başta hamsi olmak üzere birçok türün avcılığı açısından bereketli geçti.

Denizlerde av yasağının başlamasıyla balık çeşitliliği azalacak, ancak mevcut balıklarda fiyatlar aynı kalacak.

15 Nisan itibarıyla başlayan av yasağı, Ege Denizi, Marmara Denizi ve Karadeniz’de  1 Eylül’de kalkacak. Akdeniz’de ise 15 Eylül’e kadar devam edecek.  Av yasağı başlamasına rağmen uluslararası sularda 12 milden sonra avlanmak serbest.

 

GÜNDEM

GENEL