MERSİN'DE 17 MİLYON LİRALIK OTO TEYP VE HOPARLÖR OPERASYONU

Mersin Gümrük Muhafaza ekipleri tarafından yapılan risk analizi çalışmaları sonucunda, Mersin'de 17 milyon 437 bin Türk Lirası değerinde oto teyp ve hoparlör ele geçirildi. Konteynerde yapılan detaylı kontrolde, eşyanın beyan edilen değeri ile fatura değeri arasında büyük bir fark olduğu tespit edildi. El konulan eşyalara ilişkin adli soruşturma başlatıldı.

MERSİN'DE 17 MİLYON LİRALIK OTO TEYP VE HOPARLÖR OPERASYONU

Ticaret Bakanlığı Gümrük Muhafaza ekipleri, Mersin'de düzenledikleri operasyonda 17 milyon 437 bin lira değerinde "oto teyp ve hoparlör" cinsi eşyaya el koydu.

Mersin Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü personelince yapılan risk analizleri doğrultusunda, "oto teyp ve hoparlör" cinsi eşyaların yüklü olduğu beyan edilen konteyner, x-ray taramasına sevk edildi.

Şüpheli yoğunluklar tespit edilen araç, detaylı arama için hangara yönlendirildi. Kontrol aşamasında, eşyanın kıymeti konusunda şüphe duyulması üzerine, ekipler tarafından araştırma başlatıldı.

Yapılan araştırmalar sonucu, beyanname muhteviyatı "oto teyp ve hoparlör" olan eşyaların toplam kıymetleri arasındaki faturadan kaynaklı farkın 236 bin 578 dolar olduğu, istatistiki kıymetten esaslı 5 milyon 664 bin lirası kamu zararı oluştuğu tespit edildi.

Gümrüklenmiş değeri 17 milyon 437 bin lira olan 3 bin 191 "oto teyp" ve 6 bin 70 "hoparlör" cinsi eşyaya el konuldu. Şüpheliler hakkında ise Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı nezdinde adli soruşturma başlatıldı.

GÜNDEM

GENEL